Ιανουάριος 2018

Στα πλαίσια του μαθήματος της Πολιτικής Παιδείας και ενόψει του κεφαλαίου για τις εκλογές και την ψηφοφορία το οποίο διδάσκονται από την νομικό καθηγήτριά τους κ. Νότα Αθηνά, οι μαθητές της Β΄ Λυκείου του σχολείου μας συμμετείχαν σε μια διαδικασία προσομοίωσης διενέργειας εκλογών.

Στήθηκε έτσι στην αίθουσά τους σκηνικό ανάλογο ενός εκλογικού τμήματος και ακολουθήθηκαν, στα πλαίσια του δυνατού, οι διαδικασίες που τηρούνται σε ένα εκλογικό κέντρο. Οι μαθητές συμμετείχαν στην εκλογική διαδικασία με διάφορους ρόλους μαθαίνοντας με αυτόν τον τρόπο και βιωματικά αυτά που διδάχθηκαν και μελέτησαν με βάση το βιβλίο του μαθήματος, ενώ ταυτόχρονα προετοιμάσθηκαν και εμπειρικά για την στιγμή που θα ασκήσουν το εκλογικό τους δικαίωμα.