Την Δευτέρα 20 Μαρτίου 2017 πραγματοποιήθηκε στο σχολείο μας το πείραμα του Ερατοσθένη για τη μέτρηση της ακτίνας της Γης. Ένα πείραμα που μπορεί να πραγματοποιηθεί κατά την εαρινή ή φθινοπωρινή ισημερία, αφού τότε ο Ήλιος βρίσκεται ακριβώς πάνω από τον ισημερινό της Γης και ρίχνει τις ακτίνες του κατακόρυφα σε αυτόν.
Μαθητές από την Α΄ Λυκείου, έχοντας ως σημείο αναφοράς τον ισημερινό, επανέλαβαν τους συλλογισμούς του μεγάλου πανεπιστήμονα της Ελληνιστικής περιόδου Ερατοσθένη και μέτρησαν την ακτίνα του πλανήτη μας.

Οι τιμές της ακτίνας της Γης που προέκυψαν από τις μετρήσεις τους ήταν 6.428,58 km, 6.434,86 km, 6.362,27 km και 6.365,25 km, όλες πολύ κοντά στην αναμενόμενη τιμή των 6.371 km.

Δείτε συνοπτικά γιατί η επανάληψη του πειράματος γίνεται στην ισημερία.

Η δράση συνδιοργανώθηκε από τα Εργαστηριακά Κέντρα Φυσικών Επιστημών (Ε.Κ.Φ.Ε.) Σερρών, Πιερίας, Λακωνίας, Λέσβου και 1ο Ηρακλείου Κρήτης, με την υποστήριξη του Iνστιτούτου Αστρονομίας, Αστροφυσικής, Διαστημικών Εφαρμογών & Τηλεπισκόπησης του Εθνικού Αστεροσκοπείου Αθηνών, του Υπουργείου Παιδείας Έρευνας και Θρησκευμάτων και της Πανελλήνιας Ένωσης Υπεύθυνων Ε.Κ.Φ.Ε. (ΠΑΝΕΚΦΕ).
Δείτε το ΔΕΛΤΙΟ ΤΥΠΟΥ για τη δράση.

Το ΓΕΛ Προβατά επιθυμώντας να ανοίξει ένα παράθυρο επικοινωνίας με την τοπική κοινωνία θέλησε να προβάλει τις αλλεπάλληλες επιτυχίες του στον Πανελλήνιο Διαγωνισμό Φιλοσοφικού Δοκιμίου μέσα από το ραδιοφωνικό σταθμό «ράδιο κιβωτός». Πιο συγκεκριμένα στα πλαίσια της ραδιοφωνικής εκπομπής "Φυλλομετρώντας και Αναπολώντας" της κας Σωτηρίας Κυρμανίδου παραχωρήθηκαν ραδιοφωνικές συνεντεύξεις στις 27/11/2016 από την κα Τζιώκα Πηνελόπη, Σχολική Σύμβουλο, τον κ. Τσαμουρτζή Ευάγγελο, καθηγητή και τον Τ. Λ., μαθητή.

Οι συνεντεύξεις