Τη σχολική χρονιά 2020-21, που είχε ένα μεγάλο χρονικό διάστημα με εξ αποστάσεως εκπαίδευση, υπήρχε ένα κομμάτι της διδασκαλίας που ήταν δύσκολο να πραγματοποιηθεί: Αυτό της εργαστηριακής διδασκαλίας στις φυσικές επιστήμες. Κι όμως, η δυσκολία αυτή ξεπεράστηκε σε μεγάλο βαθμό χάρη στον ΣΕΕ ΠΕ04 του 4ου ΠΕΚΕΣ Κ. Μακεδονίας, κ. Ηλία Ζαφειριάδη και τον υπεύθυνο του ΕΚΦΕ Σερρών, κ. Σωτήρη Μανδηλιώτη. Χρησιμοποιώντας την πλατφόρμα Webex, διοργάνωσαν μια σειρά σύγχρονων εξ αποστάσεως διδασκαλιών εργαστηριακών ασκήσεων, συνοδευόμενη από τα κατάλληλα για την κάθε άσκηση φύλλα εργασίας.

Το σχολείο μας συμμετείχε στις περισσότερες εργαστηριακές ασκήσεις και συγκεκριμένα:

α) Β΄ Λυκείου - Φυσική Προσανατολισμού - Διατήρηση της ορμής σε μια έκρηξη.

β) Γ΄ Λυκείου - Χημεία Προσανατολισμού - Ογκομέτρηση εξουδετέρωσης. Προσδιορισμός της περιεκτικότητας ξυδιού σε οξικό οξύ.

γ) Γ΄ Λυκείου - Φυσική Προσανατολισμού - Ρευστά σε κίνηση.

δ) Β΄ Λυκείου - Χημεία - Παρασκευή, οξείδωση αιθανόλης. Όξινος χαρακτήρας καρβοξυλικών οξέων.

ε) Α΄ Λυκείου - Φυσική - Μελέτη και έλεγχος της διατήρησης της μηχανικής ενέργειας στην ελεύθερη πτώση σώματος.

Τους ευχαριστούμε πολύ!