3η θέση σε Πανελλήνιο Διαγωνισμό πειραμάτων Χημείας του ΓΕ.Λ. Προβατά

Στα πλαίσια της πρόσκλησης των συντονιστών του Διεθνούς Έτους Χημείας 2011, η Ελληνογερμανική Αγωγή, σε συνεργασία με το Π.Μ.Σ. (Πρόγραμμα Μεταπτυχιακών Σπουδών) ΔιΧηΝΕΤ (Διδακτική της Χημείας και Νέες Εκπαιδευτικές Τεχνολογίες) του τμήματος Χημείας του Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών, διοργάνωσε Πανελλήνιο Διαγωνισμό πειραμάτων Χημείας για το Δημοτικό, το Γυμνάσιο και το Λύκειο, με τίτλο «Ερευνώ και Ανακαλύπτω: Μικροί Ερευνητές σε Δράση», στον οποίο έλαβαν μέρος 41 σχολεία με 52 ομάδες. Συμμετοχή δήλωσε και το Γ.Ε.Λ. Προβατά.

Ο διαγωνισμός διεξήχθη σε δυο φάσεις. Στην 1η φάση επελέγησαν 20 σχολεία μεταξύ των οποίων ήταν και το ΓΕΛ Προβατά. Στη 2η φάση, με κάλυψη των εξόδων από τους διοργανωτές, από 25/11/11 έως 27/11/11, παρουσιάστηκε η εργασία στις εγκαταστάσεις της Ελληνογερμανικής Αγωγής στην Αθήνα. Εκεί το ΓΕ.Λ. Προβατά κατέλαβε την 3η προνομιούχο θέση και ως επιβράβευση για τη διάκριση, έλαβε για το εργαστήριο χημείας του σχολείου εργαστηριακό κιτ με βασικό εξοπλισμό χημικού εργαστηρίου.

Έλαβαν μέρος οι μαθητές: Κρίτσκα Μαρία και Παπαδοπούλου Γεωργία της Β? τάξης και Μπούτης Ηλίας της Α? τάξης.

Συντονίστρια η κα Παταρούδη Σοφία, καθηγήτρια Χημικός (ΠΕ 04.02).

"Συγχαίρουμε τους μαθητές, τη συντονίστρια καθηγήτρια και όλο τον κλάδο των εκπαιδευτικών για την εξαίρετη διοργάνωση και ευχόμαστε και άλλες παρόμοιες αξιόλογες συμμετοχές και επιπλέον διακρίσεις", αναφέρεται σε σχετική ανακοίνωση της διεύθυνσης του Γ.Ε.Λ. Προβατά.