Την Δευτέρα 21 Μαρτίου 2016, για μια ακόμα φορά, πραγματοποιήθηκε στο σχολείο μας το πείραμα του Ερατοσθένη για τη μέτρηση της ακτίνας της Γης. Ένα πείραμα, που μπορεί να πραγματοποιηθεί κατά την εαρινή ή φθινοπωρινή ισημερία, αφού τότε ο Ήλιος βρίσκεται ακριβώς πάνω από τον ισημερινό της Γης και ρίχνει τις ακτίνες του κατακόρυφα σ? αυτόν.

Μαθητές από την Α΄ και Β΄ Λυκείου, έχοντας ως σημείο αναφοράς τον ισημερινό, επανέλαβαν τους συλλογισμούς του μεγάλου πανεπιστήμονα της Ελληνιστικής περιόδου Ερατοσθένη και μέτρησαν την ακτίνα του πλανήτη μας.

Η δράση συνδιοργανώθηκε από τα Εργαστηριακά Κέντρα Φυσικών Επιστημών (Ε.Κ.Φ.Ε.) Σερρών, Πιερίας, Λακωνίας, Λέσβου και 1ο Ηρακλείου Κρήτης, με την υποστήριξη του Υπουργείου Παιδείας Έρευνας και Θρησκευμάτων και της Πανελλήνιας Ένωσης Υπεύθυνων Ε.Κ.Φ.Ε. (ΠΑΝΕΚΦΕ).

Αυτή τη φορά η συμμετοχή ξεπέρασε κάθε προσδοκία.

Δείτε λεπτομέρειες στην ιστοσελίδα του ΕΚΦΕ Σερρών.