Τελευταία διδακτική επίσκεψη της φετινής σχολικής χρονιάς 2017-2018.

Οι μαθητές της Α΄ και της Β΄ τάξης του λυκείου μας επισκέφθηκαν τις Σέρρες σε μια "συνδυασμένη" επίσκεψη.

Συγκεκριμένα η Α΄ τάξη, στα πλαίσια του μαθήματος της Πολιτικής Παιδείας, επισκέφθηκε το Δικαστικό Μέγαρο Σερρών όπου παρακολούθησε δίκη στο Τριμελές Πλημμελειοδικείο Σερρών και στη συνέχεια ενημερώθηκε από την επιμελήτρια ανηλίκων Σερρών κ. Χατζηβασιλείου για πολύ ενδιαφέροντα νομικά θέματα που σχετίζονται με την ηλικία τους.

Παράλληλα η Β΄ τάξη, στα πλαίσια του μαθήματος της Φυσικής, επισκέφθηκε το ΕΚΦΕ Σερρών που στεγάζεται και λειτουργεί στο 1ο Γυμνάσιο Σερρών και παρακολούθησε πειράματα Ηλεκτρομαγνητισμού από τον υπεύθυνο του ΕΚΦΕ κ. Σωτήρη Μανδηλιώτη. Τα πειράματα ήταν πολύ χρήσιμα και για τη Δημιουργική Εργασία του τμήματος Β2 στον Θεματικό Πυλώνα ΙΙ, αφού ήταν σε εξέλιξη η εκπόνηση εργασίας με σχετικό θέμα. Η επίσκεψη ολοκληρώθηκε στο Μουσείο Θετικών Επιστημών και Τεχνολογίας "Ηράκλειτος".

Στη συνέχεια και οι δυο τάξεις συναντήθηκαν στο Αρχαιολογικό Μουσείο Σερρών το οποίο  και επισκέφθηκαν στα πλαίσια του μαθήματος της Ιστορίας.