Η Α΄ τάξη του Λυκείου μας την Πέμπτη 14 Απριλίου 2016 πραγματοποίησε εκπαιδευτική επίσκεψη στις Σέρρες κατά την οποία:

α) Επισκέφθηκε στη Δημόσια Βιβλιοθήκη Σερρών την έκθεση φωτογραφίας της Μαρίας Στέφωση με θέμα «Κ.Π.Καβάφης …… αβέβαιες μνήμες», η οποία πραγματικά ήταν ξεχωριστή και

β) Παρακολούθησε στο θέατρο «Αστέρια» τη θεατρική παράσταση «Ρωμαίος και Ιουλιέτα για δυο», σε μια εντελώς διαφορετική προσέγγιση και απόδοση του γνωστού έργου του Σαίξπηρ.

Λίγο πριν τις διακοπές των Χριστουγέννων και συγκεκριμένα από την Πέμπτη 17 μέχρι την Κυριακή 20 Δεκεμβρίου 2015 οι μαθητές της Α΄ και της Β΄ Λυκείου πραγματοποίησαν τετραήμερη εκπαιδευτική επίσκεψη στην Αθήνα με συνοδούς καθηγητές την Αθηνά Νότα ΠΕ13, τον Αλεξανδρίδη Νικόλαο ΠΕ04 και τη Χαχόλα Στέλλα ΠΕ04.

Η επίσκεψη οργανώθηκε και πραγματοποιήθηκε με αφορμή την προγραμματισμένη από το Σεπτέμβριο επίσκεψη του σχολείου στην Βουλή των Ελλήνων και διανθίσθηκε και με άλλες ενδιαφέρουσες επισκέψεις. Πιο συγκεκριμένα οι μαθητές επισκέφθηκαν το κτίριο της Βουλής των Ελλήνων όπου ενημερώθηκαν από τους ξεναγούς για την ιστορία του και τη διαδρομή του μέχρι σήμερα με αποκορύφωμα την επίσκεψη στην αίθουσα της Ολομέλειας. Επίσης επισκέφθηκαν το Νέο Αρχαιολογικό Μουσείο της Ακρόπολης και περπάτησαν στους γύρω αρχαιολογικούς χώρους, χωρίς όμως δυστυχώς να επισκεφθούν τον βράχο της Ακρόπολης λόγω απεργίας των αρχαιοφυλάκων.

Ακόμη επισκέφθηκαν το Εθνικό Αστεροσκοπείο στην Πεντέλη όπου πραγματικά εντυπωσιάσθηκαν από το τεράστιο τηλεσκόπιο αλλά και την ενδιαφέρουσα ενημέρωση από το Δρ. Ευάγγελο Κολοκοτρώνη. Οι παραπάνω εκπαιδευτικές δραστηριότητες πλαισιώθηκαν από επίσκεψη στο Αττικό Ζωολογικό Πάρκο αλλά και από την παρακολούθηση της οπερέτας «Εύθυμη Χήρα»  στο Μέγαρο Μουσικής Αθηνών που αποδείχθηκε μια πραγματικά ξεχωριστή εμπειρία για τους μαθητές αλλά και για τους συνοδούς.

ΔΙΔΑΚΤΙΚΗ ΕΠΙΣΚΕΨΗ ΤΩΝ ΜΑΘΗΤΩΝ ΤΗΣ Α΄ ΤΑΞΗΣ ΣΤΟ ΣΩΦΡΟΝΙΣΤΙΚΟ ΚΑΤΑΣΤΗΜΑ ΤΩΝ ΦΥΛΑΚΩΝ ΝΙΓΡΙΤΑΣ ΚΑΙ ΣΤΟ ΕΡΓΟΣΤΑΣΙΟ FIBRAN ΣΤΗΝ ΤΕΡΠΝΗ ΣΕΡΡΩΝ

Την Πέμπτη 10 Δεκεμβρίου 2015 η Α΄ τάξη του Λυκείου πραγματοποίησε ημερήσια διδακτική επίσκεψη:

1. Στο Σωφρονιστικό Κατάστημα των Φυλακών Νιγρίτας στα πλαίσια του μαθήματος Πολιτικής Παιδείας και
  2. Στο εργοστάσιο FIBRAN στην Τερπνή Σερρών στα πλαίσια των μαθημάτων Φυσικής και Χημείας.

Τους μαθητές συνόδευσαν οι εκπαιδευτικοί: Αθηνά Νότα ΠΕ13, Χαχόλα Στέλλα ΠΕ04 και Τσαμουρτζής Ευάγγελος ΠΕ02.

Κατά την επίσκεψη στις φυλακές της Νιγρίτας οι μαθητές ενημερώθηκαν τόσο από τον αρμόδιο αρχιφύλακα όσο και από τον ίδιο το Διευθυντή των φυλακών για πολλά θέματα λειτουργίας των φυλακών και του σωφρονιστικού συστήματος γενικότερα, πήραν απαντήσεις σε ερωτήσεις και απορίες που διατύπωσαν και είχαν την ευκαιρία να δουν από κοντά τους χώρους των φυλακών.

Στην επίσκεψη που ακολούθησε στο εργοστάσιο παραγωγής μονωτικών υλικών FIBRAN οι μαθητές έγιναν δεκτοί με ιδιαίτερη θερμότητα από τους υπεύθυνους και εργαζόμενους στο χώρο. Ξεναγήθηκαν, φορώντας φωσφορούχα γιλέκα και μάσκες, χωρισμένοι σε τρεις ομάδες σε όλους τους χώρους του εργοστασίου. Ενημερώθηκαν για τις πρώτες ύλες, για τις διαδικασίες και τις γραμμές παραγωγής, για τα τελικά προϊόντα που παράγει το εργοστάσιο, για την ανακύκλωση στο χώρο του εργοστασίου και πήραν απαντήσεις στα ερωτήματα που τους δημιουργήθηκαν.

Ευχαριστούμε θερμά όλους που είχαν την ευγενή καλοσύνη να μας δεχθούν και να αφιερώσουν με προθυμία το χρόνο τους για τη φιλοξενία και την ενημέρωση των μαθητών.

Την Παρασκευή 27 Νοεμβρίου 2015 η Β΄ τάξη του Λυκείου Προβατά επισκέφθηκε το Δικαστικό Μέγαρο Σερρών στα πλαίσια του μαθήματος της Πολιτικής Παιδείας το οποίο διδάσκει η νομικός καθηγήτρια Νότα Αθηνά.

Εκεί παρακολούθησε, με μεγάλη προσοχή, δίκη που διεξάγονταν στο Τριμελές Πλημμελειοδικείο Σερρών, ενώ κατά τη διάρκεια της διακοπής της δίκης οι μαθητές επισκέφθηκαν στο γραφείο της την Πρόεδρο Πρωτοδικών που ήταν στην έδρα την ημέρα εκείνη κατόπιν προσκλήσεώς της. Στη σύντομη αυτή συνάντηση ενημερώθηκαν περισσότερο για τη δίκη που παρακολούθησαν καθώς και για άλλα συναφή θέματα που είχαν απορίες.