Την Τετάρτη 26 Απριλίου 2017 η Α΄ και η Β΄ τάξη του Λυκείου Προβατά επισκέφθηκαν το Αρχαιολογικό Μουσείο Αβδήρων στα πλαίσια ημερήσιας εκπαιδευτικής εκδρομής και στη συνέχεια περιπλανήθηκαν στα δρομάκια της παλιάς πόλης της Ξάνθης. Ακολούθησε μια σύντομη στάση στην Καβάλα για καφέ και παγωτό και η επιστροφή στον Προβατά, στο τέλος μιας ευχάριστης μέρας.

Την Τετάρτη 22 Μαρτίου 2017 το Γενικό Λύκειο Προβατά οργάνωσε εκπαιδευτική επίσκεψη στη Θεσσαλονίκη όπου και παρακολούθησε στην Μονή Λαζαριστών την θεατρική παράσταση "Το αγόρι με τη βαλίτσα" του βρετανού θεατρικού συγγραφέα Κένι Μάικ, σε σκηνοθεσία Μιχάλη Σιώνα. Η παράσταση έχει στόχο να ευαισθητοποιήσει τους μαθητές σχετικά με το σύγχρονο μεγάλο πρόβλημα της προσφυγιάς και της αναγκαστικής και βίαιης μετανάστευσης.

Την Πέμπτη 22 Δεκεμβρίου 2016 η Α΄ Λυκείου πραγματοποίησε ημερήσια διδακτική επίσκεψη στο Δικαστικό Μέγαρο Σερρών στα πλαίσια του μαθήματος της Πολιτικής Παιδείας. Η επίσκεψη οργανώθηκε με πρωτοβουλία της υπεύθυνης του Συμβουλευτικού Σταθμού Νέων της ΔΔΕ Σερρών κ. Χρυσάνθης Παλάζη. Περιελάμβανε παρακολούθηση ποινικής δίκης στο Μονομελές Πλημμελειοδικείο Σερρών και ακολούθως ενημέρωση των μαθητών επί των σχετικών με τη δίκη θεμάτων και όχι μόνο τόσο από την επιμελήτρια ανηλίκων κ. Ελένη Χατζηβασιλείου όσο και από αστυνομικό  αρμόδιο για θέματα ναρκωτικών.

Στο τέλος οι μαθητές είχαν τη δυνατότητα να πάρουν απαντήσεις σε όλες τις απορίες, τους που δεν ήταν και λίγες, καθώς το ενδιαφέρον τους για τη συγκεκριμένη δραστηριότητα ήταν μεγάλο.

Την Τετάρτη 7 Δεκεμβρίου 2016 πραγματοποιήθηκε ημερήσια διδακτική επίσκεψη των μαθητών της Β΄ Λυκείου στη Θεσσαλονίκη, με συνοδούς καθηγητές την κ. Νότα Αθηνά ΠΕ13, τον κ. Τσαμουρτζή Ευάγγελο ΠΕ02 και την κ. Τσάκωνα Χρύσα ΠΕ06 στα πλαίσια του μαθήματος της Πολιτικής Παιδείας και της Ιστορίας.

Καταρχάς οι μαθητές επισκέφθηκαν τις εγκαταστάσεις της τηλεόρασης ΕΡΤ3 όπου ξεναγήθηκαν σε όλους τους χώρους του κτιρίου, ενημερώθηκαν λεπτομερώς για πολλά θέματα από έναν ιδιαίτερα ενημερωμένο τεχνικό της τηλεόρασης και πήραν απαντήσεις σε διάφορα και πολλά ερωτήματα που είχαν.

Στη συνέχεια επισκέφθηκαν το Πολεμικό Μουσείο. Στην ωριαία ξενάγηση του μουσείου που παρακολούθησαν όχι μόνο είδαν πολλά και ενδιαφέροντα εκθέματα αλλά και ανέσυραν από τη μνήμη τους πολλές ιστορικές γνώσεις και πληροφορίες.