Το σχολικό έτος 2014-15, για μια ακόμα χρονιά, το ΓΕ.Λ. Προβατά Σερρών συμμετείχε στον Μαθητικό Διαγωνισμό για την επιλογή των μαθητών στην 13η Ευρωπαϊκή Ολυμπιάδα Επιστημών - EUSO 2015.

Το σχολείο μας είναι ένα από τα τρία σχολεία των Σερρών που συμμετέχουν ανελλιπώς στο διαγωνισμό. Φέτος συμμετείχε για πρώτη φορά με δυο τριμελείς ομάδες στην πρώτη (τοπική) φάση, που έγινε στο ΕΚΦΕ Σερρών, στις 13 Δεκεμβρίου 2014, δίνοντας την ευκαιρία σε 6 μαθητές της Β΄ Λυκείου που το επιθυμούσαν  να εξοικειωθούν περισσότερο με τις εργαστηριακές ασκήσεις Φυσικής, Χημείας και Βιολογίας και να διαγωνιστούν σ? αυτές.

Η εικόνα είναι από την προετοιμασία των μαθητών, που έγινε υπό την καθοδήγηση της χημικού Χαχόλα Στεργιανής και του φυσικού Αλεξανδρίδη Νικολάου.

Να συγχαρούμε το 3ο ΓΕ.Λ. Σερρών που πρώτευσε στην πρώτη (τοπική) και δεύτερη (πανελλήνια) φάση και προκρίθηκε στον πανευρωπαϊκό διαγωνισμό και να ευχηθούμε καλή επιτυχία.