Το ΓΕ.Λ. Προβατά εκπροσώπησε με τη συμμετοχή της στον 20ό Πανελλήνιο Μαθητικό Διαγωνισμό Αστρονομίας και Διαστημικής 2015 η μαθήτρια της Β΄ τάξης Μπεκιαρίδου Αλεξάνδρα, αλλά και γενικά τις Σέρρες, αφού ήταν η μόνη συμμετοχή στην περιφερειακή ενότητα Σερρών. Η μαθήτρια κατετάγη 4η στην πρώτη φάση «ΕΥΔΟΞΟΣ», που έγινε ηλεκτρονικά μέσω της επίσημης ιστοσελίδας της Εταιρείας Αστρονομίας και Διαστήματος από τις 1 έως 15 Δεκεμβρίου 2014, και 24η στη 2η φάση «ΑΡΙΣΤΑΡΧΟΣ», που  πραγματοποιήθηκε το Σάββατο 7 Φεβρουαρίου 2015 σε διάφορα Λύκεια της χώρας, χάνοντας οριακά τη συμμετοχή της στην 3η φάση «ΙΠΠΑΡΧΟΣ», στο Πανεπιστήμιο της Θεσσαλίας, αφού προχώρησαν 23 μαθητές.

Η διεύθυνση και ο σύλλογος καθηγητών του Λυκείου συγχαίρουν τη μαθήτρια για την αξιόλογη προσπάθειά της, σε ένα αντικείμενο που από τη φετινή χρονιά δεν υπάρχει στο πρόγραμμα σπουδών του Λυκείου.