Το σχολείο μας πήρε μέρος στον 5ο Μαθητικό Διαγωνισμό με θέμα "Η Μάχη των Οχυρών", για το διδακτικό έτος 2018-2019, που οργανώθηκε από το Σύνδεσμο Φίλων Οχυρού Ιστίμπεη σε συνεργασία με φορείς τοπικής αυτοδιοίκησης και τα Γραφεία Σχολικών Δραστηριοτήτων Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Σερρών. Ο μαθητής της Β΄ τάξης Μ. Κ. Σ. απέσπασε το πρώτο βραβείο στην κατηγορία ζωγραφική με το έργο που φέρει τον τίτλο: "Η υπεράνθρωπη προσπάθεια του λοχία Δ. Ίτσιου και των Ελλήνων στο οχυρό Ιστίμπεη".

Η εκπαιδευτικός που συντόνισε και καθοδήγησε τους μαθητές ήταν η Λυτζερίνου Ευαγγελία, Φιλόλογος.

Η βράβευση πραγματοποιήθηκε την Πέμπτη 11 Απριλίου 2019 και ώρα 18.00 στο Δημοτικό Θέατρο Σερρών "Αστέρια", σε μια συγκινητική τελετή με πολλές συμμετοχές και βραβεύσεις.

Ο Σύλλογος των καθηγητών συγχαίρει τον μαθητή, αλλά και την υπεύθυνη για το διαγωνισμό καθηγήτρια του σχολείου μας, που συνέδραμε στην προσπάθειά του. Σημειώνεται ότι το σχολείο μας διακρίνεται στον διαγωνισμό αυτό για δεύτερη συνεχή χρονιά.