Την Τρίτη 11 Νοεμβρίου 2014 οι μαθητές όλων των τάξεων του ΓΕΛ Προβατά πραγματοποίησαν ημερήσια εκπαιδευτική επίσκεψη στο Σωφρονιστικό Κατάστημα Νιγρίτας στα πλαίσια του μαθήματος της Πολιτικής Παιδείας Α΄ και Β΄ Λυκείου. Οι μαθητές ξεναγήθηκαν στους επισκέψιμους χώρους του καταστήματος από τους αρμόδιους υπαλλήλους και ενημερώθηκαν για θέματα λειτουργίας και πρακτικών προβλημάτων των φυλακών ενώ πήραν απαντήσεις στις πολυάριθμες απορίες τους.

Στη συνέχεια επισκέφθηκαν το εργοστάσιο παραγωγής σπιρουλίνας στα Θερμά Νιγρίτας όπου τους υποδέχθηκε ο ιδιοκτήτης του. Ο ίδιος ξενάγησε τους μαθητές σε όλους τους χώρους των εγκαταστάσεων και εξήγησε τις ιδιότητες και τα πλεονεκτήματα του προϊόντος το οποίο στο τέλος οι μαθητές δοκίμασαν.