ΔΙΔΑΚΤΙΚΗ ΕΠΙΣΚΕΨΗ ΤΩΝ ΜΑΘΗΤΩΝ ΤΗΣ Α΄ ΤΑΞΗΣ ΣΤΟ ΣΩΦΡΟΝΙΣΤΙΚΟ ΚΑΤΑΣΤΗΜΑ ΤΩΝ ΦΥΛΑΚΩΝ ΝΙΓΡΙΤΑΣ ΚΑΙ ΣΤΟ ΕΡΓΟΣΤΑΣΙΟ FIBRAN ΣΤΗΝ ΤΕΡΠΝΗ ΣΕΡΡΩΝ

Την Πέμπτη 10 Δεκεμβρίου 2015 η Α΄ τάξη του Λυκείου πραγματοποίησε ημερήσια διδακτική επίσκεψη:

1. Στο Σωφρονιστικό Κατάστημα των Φυλακών Νιγρίτας στα πλαίσια του μαθήματος Πολιτικής Παιδείας και
  2. Στο εργοστάσιο FIBRAN στην Τερπνή Σερρών στα πλαίσια των μαθημάτων Φυσικής και Χημείας.

Τους μαθητές συνόδευσαν οι εκπαιδευτικοί: Αθηνά Νότα ΠΕ13, Χαχόλα Στέλλα ΠΕ04 και Τσαμουρτζής Ευάγγελος ΠΕ02.

Κατά την επίσκεψη στις φυλακές της Νιγρίτας οι μαθητές ενημερώθηκαν τόσο από τον αρμόδιο αρχιφύλακα όσο και από τον ίδιο το Διευθυντή των φυλακών για πολλά θέματα λειτουργίας των φυλακών και του σωφρονιστικού συστήματος γενικότερα, πήραν απαντήσεις σε ερωτήσεις και απορίες που διατύπωσαν και είχαν την ευκαιρία να δουν από κοντά τους χώρους των φυλακών.

Στην επίσκεψη που ακολούθησε στο εργοστάσιο παραγωγής μονωτικών υλικών FIBRAN οι μαθητές έγιναν δεκτοί με ιδιαίτερη θερμότητα από τους υπεύθυνους και εργαζόμενους στο χώρο. Ξεναγήθηκαν, φορώντας φωσφορούχα γιλέκα και μάσκες, χωρισμένοι σε τρεις ομάδες σε όλους τους χώρους του εργοστασίου. Ενημερώθηκαν για τις πρώτες ύλες, για τις διαδικασίες και τις γραμμές παραγωγής, για τα τελικά προϊόντα που παράγει το εργοστάσιο, για την ανακύκλωση στο χώρο του εργοστασίου και πήραν απαντήσεις στα ερωτήματα που τους δημιουργήθηκαν.

Ευχαριστούμε θερμά όλους που είχαν την ευγενή καλοσύνη να μας δεχθούν και να αφιερώσουν με προθυμία το χρόνο τους για τη φιλοξενία και την ενημέρωση των μαθητών.