Λίγο πριν τις διακοπές των Χριστουγέννων και συγκεκριμένα από την Πέμπτη 17 μέχρι την Κυριακή 20 Δεκεμβρίου 2015 οι μαθητές της Α΄ και της Β΄ Λυκείου πραγματοποίησαν τετραήμερη εκπαιδευτική επίσκεψη στην Αθήνα με συνοδούς καθηγητές την Αθηνά Νότα ΠΕ13, τον Αλεξανδρίδη Νικόλαο ΠΕ04 και τη Χαχόλα Στέλλα ΠΕ04.

Η επίσκεψη οργανώθηκε και πραγματοποιήθηκε με αφορμή την προγραμματισμένη από το Σεπτέμβριο επίσκεψη του σχολείου στην Βουλή των Ελλήνων και διανθίσθηκε και με άλλες ενδιαφέρουσες επισκέψεις. Πιο συγκεκριμένα οι μαθητές επισκέφθηκαν το κτίριο της Βουλής των Ελλήνων όπου ενημερώθηκαν από τους ξεναγούς για την ιστορία του και τη διαδρομή του μέχρι σήμερα με αποκορύφωμα την επίσκεψη στην αίθουσα της Ολομέλειας. Επίσης επισκέφθηκαν το Νέο Αρχαιολογικό Μουσείο της Ακρόπολης και περπάτησαν στους γύρω αρχαιολογικούς χώρους, χωρίς όμως δυστυχώς να επισκεφθούν τον βράχο της Ακρόπολης λόγω απεργίας των αρχαιοφυλάκων.

Ακόμη επισκέφθηκαν το Εθνικό Αστεροσκοπείο στην Πεντέλη όπου πραγματικά εντυπωσιάσθηκαν από το τεράστιο τηλεσκόπιο αλλά και την ενδιαφέρουσα ενημέρωση από το Δρ. Ευάγγελο Κολοκοτρώνη. Οι παραπάνω εκπαιδευτικές δραστηριότητες πλαισιώθηκαν από επίσκεψη στο Αττικό Ζωολογικό Πάρκο αλλά και από την παρακολούθηση της οπερέτας «Εύθυμη Χήρα»  στο Μέγαρο Μουσικής Αθηνών που αποδείχθηκε μια πραγματικά ξεχωριστή εμπειρία για τους μαθητές αλλά και για τους συνοδούς.