Την Τετάρτη 7 Δεκεμβρίου 2016 πραγματοποιήθηκε ημερήσια διδακτική επίσκεψη των μαθητών της Β΄ Λυκείου στη Θεσσαλονίκη, με συνοδούς καθηγητές την κ. Νότα Αθηνά ΠΕ13, τον κ. Τσαμουρτζή Ευάγγελο ΠΕ02 και την κ. Τσάκωνα Χρύσα ΠΕ06 στα πλαίσια του μαθήματος της Πολιτικής Παιδείας και της Ιστορίας.

Καταρχάς οι μαθητές επισκέφθηκαν τις εγκαταστάσεις της τηλεόρασης ΕΡΤ3 όπου ξεναγήθηκαν σε όλους τους χώρους του κτιρίου, ενημερώθηκαν λεπτομερώς για πολλά θέματα από έναν ιδιαίτερα ενημερωμένο τεχνικό της τηλεόρασης και πήραν απαντήσεις σε διάφορα και πολλά ερωτήματα που είχαν.

Στη συνέχεια επισκέφθηκαν το Πολεμικό Μουσείο. Στην ωριαία ξενάγηση του μουσείου που παρακολούθησαν όχι μόνο είδαν πολλά και ενδιαφέροντα εκθέματα αλλά και ανέσυραν από τη μνήμη τους πολλές ιστορικές γνώσεις και πληροφορίες.