Την Πέμπτη 22 Δεκεμβρίου 2016 η Α΄ Λυκείου πραγματοποίησε ημερήσια διδακτική επίσκεψη στο Δικαστικό Μέγαρο Σερρών στα πλαίσια του μαθήματος της Πολιτικής Παιδείας. Η επίσκεψη οργανώθηκε με πρωτοβουλία της υπεύθυνης του Συμβουλευτικού Σταθμού Νέων της ΔΔΕ Σερρών κ. Χρυσάνθης Παλάζη. Περιελάμβανε παρακολούθηση ποινικής δίκης στο Μονομελές Πλημμελειοδικείο Σερρών και ακολούθως ενημέρωση των μαθητών επί των σχετικών με τη δίκη θεμάτων και όχι μόνο τόσο από την επιμελήτρια ανηλίκων κ. Ελένη Χατζηβασιλείου όσο και από αστυνομικό  αρμόδιο για θέματα ναρκωτικών.

Στο τέλος οι μαθητές είχαν τη δυνατότητα να πάρουν απαντήσεις σε όλες τις απορίες, τους που δεν ήταν και λίγες, καθώς το ενδιαφέρον τους για τη συγκεκριμένη δραστηριότητα ήταν μεγάλο.