Η Γ΄ Λυκείου του Σχολείου μας πραγματοποίησε 6ήμερη εκδρομή στην Πελοπόννησο (με έδρα το Ναύπλιο) και την Αθήνα, στο διάστημα 5-10 Δεκεμβρίου 2017. Οι μαθητές μας επισκέφθηκαν  το χώρο της Επιδαύρου (αρχαίο θέατρο, Ασκληπιείο), ξεναγήθηκαν στην πόλη του Ναυπλίου και την ακρόπολη (Παλαμήδι), επισκέφθηκαν την πόλη της Τρίπολης, τα μαρτυρικά Καλάβρυτα, το μοναδικό στην Ελλάδα Σπήλαιο των Λιμνών Καστριών, καθώς και τον αρχαιολογικό χώρο και το Μουσείο στις Μυκήνες. Στην Αθήνα επισκέφθηκαν τον Ιερό βράχο της Ακρόπολης, περιηγήθηκαν στο ιστορικό κέντρο της πρωτεύουσας  και παρακολούθησαν τη θεατρική παράσταση «Ψέμα στο ψέμα».

Η εκδρομή ολοκληρώθηκε με επιτυχία, καθώς επιτεύχθηκαν όλοι οι εκπαιδευτικοί στόχοι (κοινωνικοποίηση των μαθητών, βιωματική προσέγγιση του πολιτισμού και της ιστορίας της χώρας, ευαισθητοποίηση για το περιβάλλον, φυσικό και πολιτιστικό, ενίσχυση της σχέσης με το θέατρο). Σ΄ αυτό συνετέλεσε εξάλλου η άψογη συμπεριφορά των μαθητών μας και η πολύ καλή συνεργασία τους και με τους συνοδούς καθηγητές.