Η Α΄ και Β΄ τάξη του Λυκείου Προβατά πραγματοποίησε ημερήσια διδακτική επίσκεψη την Τρίτη 28 Νοεμβρίου 2017 στο Σωφρονιστικό Κατάστημα των Φυλακών Νιγρίτας και στον αρχαιολογικό χώρο της Τερπνής.

Η διδακτική επίσκεψη έγινε στα πλαίσια των μαθημάτων της  Πολιτικής Παιδείας και της Ιστορίας Α΄ και Β΄ τάξης, με συνοδούς καθηγητές την κ. Νότα Αθηνά, τον κ. Τσαμουρτζή Ευάγγελο και την κ. Χαχόλα Στεργιανή. Μαθητές και καθηγητές επέστρεψαν στο σχολείο πλούσιοι σε εμπειρίες, πληροφορίες και παραστάσεις και ενημερωμένοι με τον καλύτερο δυνατό τρόπο  για τους χώρους που επισκέφθηκαν από τις ξεναγήσεις του Διευθυντή των Φυλακών και του αρχαιολόγου της εφορίας Αρχαιοτήτων αντίστοιχα.

Δείτε το άρθρο για την εκπαιδευτική επίσκεψη του Σχολείου μας στον αρχαιολογικό χώρο Τερπνής στο "Σερραϊκόν Θάρρος".