Την Παρασκευή 20 Νοεμβρίου 2015, Παγκόσμια Ημέρα των Δικαιωμάτων του Παιδιού, πραγματοποιήθηκε στο σχολείο μας εκδήλωση με προβολή βίντεο σχετικά με την ιστορία των ανθρωπίνων δικαιωμάτων αλλά και βίντεο για καθένα από τα ανθρώπινα δικαιώματα, με πρωτοβουλία και επιμέλεια της εκπαιδευτικού Νότα Αθηνάς ΠΕ13, Νομικού.

Η ανταπόκριση των μαθητών στην εκδήλωση ήταν ιδιαίτερα θετική.

Με μεγάλη επιτυχία και με ιδιαίτερα ένθερμη συμμετοχή των μαθητών μας διοργανώθηκαν στο ΓΕΛ Προβατά δραστηριότητες στα πλαίσια του εορτασμού της 2ης Πανελλήνιας Ημέρας Σχολικού Αθλητισμού, την Δευτέρα 5 Οκτωβρίου 2015.

Διεξήχθησαν φυσικά αγώνες μπάσκετ, βόλεϊ και ποδοσφαίρου μαθητών και μαθητριών, ενώ πολλοί μαθητές είχαν τη δυνατότητα να γυμνασθούν στα όργανα του γυμναστηρίου του σχολείου.

Επιπλέον, ομάδες μαθητών ασχολήθηκαν με εικαστικές δραστηριότητες που οδήγησαν στη δημιουργία αφίσας με αφορμή τον κεντρικό θεματικό άξονα της φετινής χρονιάς «Σχολικός Αθλητισμός - Συμμετέχω και μαθαίνω τα Ολυμπιακά Ιδεώδη μέσα από τα Ολυμπιακά και τα Παραολυμπιακά Αθλήματα».