Ο νεοεκλεγείς σύλλογος Γονέων και Κηδεμόνων του σχολείου μας διοργάνωσε τη Δευτέρα 8 Μαΐου 2017 αποχαιρετιστήρια εκδήλωση προς τιμή των μαθητών της Γ΄ Λυκείου που απολύονται. Στην σύντομη αλλά ιδιαίτερα συγκινητική εκδήλωση, αφού δόθηκαν οι καθιερωμένες ευχές από το Διευθυντή, τους εκπαιδευτικούς και τους γονείς - μέλη του συλλόγου Γονέων και Κηδεμόνων, απονεμήθηκαν στους απόφοιτους αναμνηστικά λευκώματα.

Το λεύκωμα ήταν προσωπικό για κάθε μαθητή και ήταν αποτέλεσμα σοβαρής δουλειάς και πραγματικά ιδιαίτερης φροντίδας και επιμέλειας που κατέβαλε το Προεδρείο του συλλόγου Γονέων και Κηδεμόνων το οποίο οφείλουμε να ευχαριστήσουμε ακόμη μια φορά.

Κατόπιν ο Σύλλογος Γονέων και Κηδεμόνων έψησε στην αυλή του σχολείου σουβλάκια και κέρασε τους μαθητές όλων των τάξεων αλλά και τους καθηγητές μαζί με άλλα συνοδευτικά και αναψυκτικά, κάνοντας έτσι την ημέρα διαφορετική και ευχάριστη για όλους και κλείνοντας τη φετινή σχολική χρονιά με τον καλύτερο τρόπο.

Φέτος είχαμε την ευκαιρία να απολαύσουμε μια διαφορετική και ξεχωριστή σχολική γιορτή για την επέτειο του Πολυτεχνείου. Η φιλόλογος κ. Κεχαγιά Φανή προσέγγισε τη θεματολογία με θεατρικό τρόπο και οι μαθητές της Β΄ τάξης, που πήραν μέρος και απέδωσαν τα κείμενα και τα ποιήματα, πραγματικά έδωσαν τον καλύτερό τους εαυτό. Το αποτέλεσμα ήταν να μας συνεπάρουν όλους - μαθητές και καθηγητές - και να περάσουν τα μηνύματα της ημέρας με τον καλύτερο δυνατό τρόπο.

Την Δευτέρα 3 Οκτωβρίου 2016, σύμφωνα με την εγκύκλιο με αρ. πρωτ. 153162/Δ5/20-09-2016 του ΥΠΠΕΘ, πραγματοποιήθηκαν στο Γενικό Λύκειο Προβατά Σερρών διάφορες αθλητικές και όχι μόνο δραστηριότητες στα πλαίσια της  3ης Πανελλήνιας Ημέρας Σχολικού Αθλητισμού.

Οι μαθητές με πολλή όρεξη και προθυμία συμμετείχαν σε όλες τις αθλητικές δραστηριότητες που έλαβαν χώρα στο σχολικό χώρο αλλά και σε καλλιτεχνικές δραστηριότητες με αφορμή την ημέρα αυτή κάνοντας πράξη το λογότυπο της 3ης Πανελλήνιας Ημέρας Σχολικού Αθλητισμού για το τρέχον έτος 2016-2017 : "Νοιώσε τη  χαρά  της  άθλησης  χωρίς το άγχος της  νίκης και το φόβο της αποτυχίας: Αθλητισμός- Δικαίωμα για όλους".