Ως Παγκόσμια Ημέρα Ελληνικής Γλώσσας έχει καθιερωθεί η 9η Φεβρουαρίου, ημέρα μνήμης του εθνικού ποιητή Διονύσιου Σολωμού. Με τη θέσπιση του ετήσιου παγκόσμιου εορτασμού επιδιώκεται η ανάδειξη του θεμελιώδους ρόλου που διαδραμάτισε η ελληνική γλώσσα ανά τους αιώνες, συμβάλλοντας ουσιαστικά στην εδραίωση τόσο του ευρωπαϊκού όσο και του παγκόσμιου πολιτισμού.

Στο πλαίσιο του εορτασμού της Παγκόσμιας Ημέρας Ελληνικής Γλώσσας πραγματοποιήθηκε στο σχολείο μας εκδήλωση κατά την οποία οι μαθητές παρακολούθησαν στην αίθουσα προβολών ομιλία του καθηγητή κ. Μπαμπινιώτη με θέμα "Σταθμοί στην ιστορία της ελληνικής γλώσσας", σύμφωνα με τη σχετική εγκύκλιο του υπουργείου Παιδείας.

Κοπή Βασιλόπιτας του συλλόγου καθηγητών του ΓΕΛ Προβατά την Πέμπτη 30 Ιανουαρίου 2020. Φέτος τυχερός στάθηκε ο φιλόλογος κ. Τσαμουρτζής Ευάγγελος.

Ακολούθησε σύντομη εκδήλωση για την γιορτή των Τριών Ιεραρχών, ενώ στη συνέχεια πραγματοποιήθηκε μάθημα σύμφωνα με το ωρολόγιο πρόγραμμα.

Για μια ακόμη χρονιά στο σχολείο μας διοργανώθηκε εκδήλωση για να τιμηθεί η επέτειος της εξέγερσης του Πολυτεχνείου. Η εκδήλωση πραγματοποιήθηκε την Παρασκευή 15 Νοεμβρίου με επιμέλεια και ιδιαίτερη φροντίδα από τη φιλόλογο του σχολείου μας κ. Κεχαγιά Φανή. Στην επιτυχία της συνετέλεσε ιδιαίτερα η χορωδία και η ορχήστρα οργάνων που συστήθηκαν για τον σκοπό αυτό με μεγάλη προθυμία από μαθητές όλων των τάξεων. Όλοι οι μαθητές, αλλά και οι καθηγητές, την παρακολούθησαν με πραγματικό ενδιαφέρον, κάνοντας την εκδήλωση ακόμη πιο επιτυχημένη.

ΕΝΗΜΕΡΩΤΙΚΗ ΕΚΔΗΛΩΣΗ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΝΕΡΓΕΙΑΚΗ ΕΞΟΙΚΟΝΟΜΗΣΗ ΤΟΥ ΚΤΙΡΙΟΥ ΤΟΥ ΛΥΚΕΙΟΥ ΠΡΟΒΑΤΑ

Στα πλαίσια υλοποίησης του Διασυνοριακού Προγράμματος Ενεργειακής Εξοικονόμησης σε Δημόσια Κτήρια - 3Εm, στο οποίο συμμετέχει ο Δήμος Σερρών, πραγματοποιήθηκε ενημερωτική εκδήλωση στο Λύκειο του Προβατά στις 04/11/2019. Το έργο συγχρηματοδοτείται από την Ε.Ε. και Εθνικούς Πόρους των συμμετεχουσών χωρών στο ΙNTERREG IPA CBC Programme CCI 2014TC 16 I5CB 009.

Η ενημερωτική αυτή εκδήλωση απευθυνόταν τόσο στους εκπαιδευτικούς, όσο και στους μαθητές/τριες του σχολείου και σκοπός της ήταν να γίνει ενημέρωση σχετικά με την πράξη 3Εm, τις παρεμβάσεις οι οποίες πρόκειται να πραγματοποιηθούν στο σχολείο και τα αναμενόμενα αποτελέσματα.

Σε αυτήν συμμετείχαν:

• Εκπρόσωποι της Διεύθυνσης Τεχνικών Υπηρεσιών και του Τμήματος  Προγραμματισμού και Ανάπτυξης του Δήμου Σερρών.
  • Εκπρόσωποι του Εθνικού Κέντρου Έρευνας και Τεχνολογικής Ανάπτυξης- ΕΚΕΤΑ (ενός εκ των Εταίρων του 3Εm), το οποίο έχει αναλάβει να πραγματοποιήσει την αποτίμηση της παρέμβασης.

Στόχος του έργου είναι η εφαρμογή μέτρων Ενεργειακής Απόδοσης σε δημόσια κτήρια τα οποία διαχειρίζονται οι ΟΤΑ .

Παρασκευή 25 Οκτωβρίου 2019. Στο σχολείο μας πραγματοποιήθηκε η γιορτή για την 28η Οκτωβρίου 1940.

Παράλληλα δόθηκαν αριστεία και βραβεία στους μαθητές μας που αρίστευσαν την προηγούμενη σχολική χρονιά και ορίσθηκαν οι σημαιοφόροι, δυο ισοβαθμούντες, και οι παραστάτες για το τρέχον σχολικό έτος.

Τη γιορτή επιμελήθηκε η θεολόγος του σχολείου μας κ. Παπαστερίου Αναστασία και βέβαια συμμετείχαν αρκετοί μαθητές όλων των τάξεων.