Την Πέμπτη  24-05-2018 αποχαιρετίσαμε τους μαθητές της Γ΄ Λυκείου με μια σύντομη αλλά ουσιαστική εκδήλωση στο χώρο του σχολείου με τη συμβολή του Συλλόγου Γονέων.

Η Διευθύντρια, ο σύλλογος των καθηγητών, οι μαθητές της Α΄ και Β΄ Λυκείου και ο Σύλλογος Γονέων σύσσωμοι τους ευχηθήκαμε "Καλή Επιτυχία" στις εξετάσεις τους, στην ακαδημαϊκή τους σταδιοδρομία και στη ζωή τους γενικότερα. Αυτοί με τη σειρά τους αποχαιρέτησαν τους καθηγητές τους  με ένα συμβολικό δωράκι. Στη συνέχεια τους δόθηκαν αναμνηστικά λευκώματα με στιγμιότυπα από τη μαθητική τους ζωή στη Γ΄ Λυκείου και στο τέλος η εκδήλωση έκλεισε με ένα κέρασμα σε όλο το σχολείο που προσέφερε ο Σύλλογος Γονέων και με αρκετές αναμνηστικές φωτογραφίες.

Για ακόμη μια χρονιά τιμήσαμε τους ήρωες της επανάστασης του 1821 στη σχολική γιορτή που πραγματοποιήθηκε την Παρασκευή 23 Μαρτίου 2018.

Τη γιορτή επιμελήθηκε η φιλόλογος του σχολείου κ. Λυτζερίνου Ευαγγελία με τη συμμετοχή μαθητών και μαθητριών όλων των τάξεων.

Το πρόγραμμα της γιορτής ήταν ιδιαίτερα ενδιαφέρον και θύμισε σε όλους γεγονότα και προσωπικότητες της εποχής του 1821.

Η 6η Μαρτίου έχει καθιερωθεί από το Υπουργείο Παιδείας ως Πανελλήνια Ημέρα κατά της σχολικής βίας και του εκφοβισμού (school bullying). Το Λύκειο Προβατά αυτή την ημέρα αφιέρωσε δύο διδακτικές ώρες στην ευαισθητοποίηση των μαθητών και μαθητριών του με την παρακολούθηση κινηματογραφικής ταινίας με σχετικό θέμα.

Στις 27 Ιανουαρίου 2018, ημέρα που έχει καθιερωθεί με σχετικό νόμο, ως ημέρα μνήμης των Ελλήνων Εβραίων μαρτύρων και ηρώων του Ολοκαυτώματος, αφιερώθηκαν στο σχολείο, σύμφωνα με εγκύκλιο του Υπουργείου Παιδείας, δυο διδακτικές ώρες σε εκδηλώσεις για την ημέρα αυτή. Πιο συγκεκριμένα, μετά από ομιλία της Διευθύντριας του σχολείου κ. Μούρτζιου Χρυσάνθης, προβλήθηκε η ταινία "Η ζωή είναι ωραία".

Τη Δευτέρα 29 Ιανουαρίου 2018, παραμονή της εορτής των Τριών Ιεραρχών, έγινε στο σχολείο μας ένα δίωρο αφιέρωμα στη μνήμη τους. Το αφιέρωμα δεν περιορίσθηκε μόνο σε πληροφορίες για τη ζωή και το έργο τους, αλλά έγινε ιδιαίτερη αναφορά στα ακόμη και σήμερα επίκαιρα αποφθέγματά τους και σε άλλες σημαντικές δράσεις τους και ολοκληρώθηκε με ένα κατατοπιστικό σχετικό βίντεο το οποίο παρακολούθησαν οι μαθητές με εντυπωσιακή προσοχή. Η γιορτή έκλεισε με κέρασμα των μαθητών.