ΕΝΗΜΕΡΩΤΙΚΗ ΕΚΔΗΛΩΣΗ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΝΕΡΓΕΙΑΚΗ ΕΞΟΙΚΟΝΟΜΗΣΗ ΤΟΥ ΚΤΙΡΙΟΥ ΤΟΥ ΛΥΚΕΙΟΥ ΠΡΟΒΑΤΑ

Στα πλαίσια υλοποίησης του Διασυνοριακού Προγράμματος Ενεργειακής Εξοικονόμησης σε Δημόσια Κτήρια - 3Εm, στο οποίο συμμετέχει ο Δήμος Σερρών, πραγματοποιήθηκε ενημερωτική εκδήλωση στο Λύκειο του Προβατά στις 04/11/2019. Το έργο συγχρηματοδοτείται από την Ε.Ε. και Εθνικούς Πόρους των συμμετεχουσών χωρών στο ΙNTERREG IPA CBC Programme CCI 2014TC 16 I5CB 009.

Η ενημερωτική αυτή εκδήλωση απευθυνόταν τόσο στους εκπαιδευτικούς, όσο και στους μαθητές/τριες του σχολείου και σκοπός της ήταν να γίνει ενημέρωση σχετικά με την πράξη 3Εm, τις παρεμβάσεις οι οποίες πρόκειται να πραγματοποιηθούν στο σχολείο και τα αναμενόμενα αποτελέσματα.

Σε αυτήν συμμετείχαν:

• Εκπρόσωποι της Διεύθυνσης Τεχνικών Υπηρεσιών και του Τμήματος  Προγραμματισμού και Ανάπτυξης του Δήμου Σερρών.
  • Εκπρόσωποι του Εθνικού Κέντρου Έρευνας και Τεχνολογικής Ανάπτυξης- ΕΚΕΤΑ (ενός εκ των Εταίρων του 3Εm), το οποίο έχει αναλάβει να πραγματοποιήσει την αποτίμηση της παρέμβασης.

Στόχος του έργου είναι η εφαρμογή μέτρων Ενεργειακής Απόδοσης σε δημόσια κτήρια τα οποία διαχειρίζονται οι ΟΤΑ .